Archiwum miesiąca: kwiecień 2023

Wystawa czasowa Marek Paluch „Struktury przestrzeni”

Zapraszamy w maju do obejrzenia wystawy czasowej autorstwa Marka Palucha „Struktury przestrzeni”

…Poruszając się w obszarze działań twórczych interesuje mnie transformacja form przestrzennych i ich wzajemne relacje w obszarze rzeczywistości zawartej w obrazie. Poznać rzeczywistość przestrzeni, albo chociaż zbliżyć się do sfery której nie można opisać słowem, wymykającej się z racjonalnych metod poznawczych. Jest to niekończąca się droga która nie musi doprowadzić do pełnego określenia i opisania, to proces poszukiwania jest wartością samą w sobie. Proces twórczy jest alternatywnym kreowaniem zjawisk mogących zaistnieć jedynie w pracach plastycznych, mogących ukazać zmaterializowaną przestrzeń koncepcji, wyobraźni lub emocji. Relacje przestrzeni zamkniętej – ograniczonej, poprzez geometryczną formę, a przestrzenią otwartą, będącą uzupełnieniem i zarazem obszarem przyległym budującym określoną realność obrazu jest rzeczywistością form, będąc bytem niezależnym, nie w pełni określonym. Obraz nie formułuje jednoznacznego przekazu lecz konstruuje dylematy które tak naprawdę nie zostają rozwikłane do końca, dając inspirację do wielokrotnego powrotu do tematu, do nowej interpretacji, do nowego wyzwania. „Na początku była przestrzeń. To dopiero w tej przestrzeni wszystko się dzieje, zmienia się dzień i noc. Przestrzeń i byt są zasadniczo identyczne, są jednością i wielością i dlatego są ostateczne” (Max Bense)…

Marek Paluch ur. 24.12.1954 w Krakowie. Studia ASP Kraków Wydział Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Strumiłły i prof. Tadeusza Brzozowskiego. Zajmuje się: malarstwem, grafiką, fotografią, ceramiką i rzeźbą. Członek ZPAP Kraków, Grupy Artystycznej Jasień. Udział w zbiorowych wystawach zagranicznych: Niemcy, Belgia, Austria, Kanada, Japonia, Słowacja, Czechy, Węgry, Wystawy w Polsce: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Zamość, Piotrków Trybunalski, Łagów, Tomaszowice, Łódź, Zakopane, Warszawa. Wystawy indywidualne: Niemcy – Monachium; Kanada – Toronto, Ottawa; Japonia – Osaka; Słowacja – Bratysława; Polska – Kraków, Lublin, Gdańsk, Gdynia, Zakopane, Łódź.

Opublikowano:28 kwietnia 2023

Ogłoszenie o zamówieniu na wykonanie robót budowlanych pn. Modernizacja szklarni położonej na terenie Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach zaprasza do złożenia ofert celem wyboru Wykonawcy robót budowlanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia pn. Modernizacja szklarni położonej na terenie Arboretum w Bolestraszycach.

Poniżej link do strony internetowej prowadzonego postępowania, na której udostępniono dokumenty zamówienia:

https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-940d22af-e4d1-11ed-b70f-ae2d9e28ec7b

 

Opublikowano:28 kwietnia 2023

Wystawa czasowa Stanisław Zaborniak „Miejscowości uzdrowiskowe na Kresach II Rzeczypospolitej (założenia parkowe)”

Wystawa czasowa „Miejscowości uzdrowiskowe na Kresach II Rzeczypospolitej (założenia parkowe)”. Zapraszamy do obejrzenia popularno-naukowej wystawy przygotowanej pod koordynacją prof. dr hab. Stanisława Zaborniaka (Akademia Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie) wraz z zespołem w składzie: dr hab. Iwona Tabaczek-Beister (Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie), mgr Paweł Bobkiewicz (seminarium doktorancie, opiekun dr hab. Iwona Tabaczek-Beister Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie), mgr Janusz Kawałko (Akademia Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie), prezentującej miejscowości uzdrowiskowe na Kresach II Rzeczypospolitej (założenia parkowe), walory przyrodnicze i etnograficzne miejscowości uzdrowiskowych i letniskowych województwa stanisławskiego (przed 1939 r.) oraz parki i ogrody w miejscowościach uzdrowiskowych i letniskowych województwa stanisławskiego przed 1939 r. Wystawa przedstawia dziedzictwo kulturowo-historyczne Kresów, a w szczególności wiedzę na temat zdrowia, ewolucji działalności prozdrowotnych, zdrojownictwa, miejscowości uzdrowiskowych i letniskowych, w tym ich historii, uwarunkowań rozwoju oraz przedstawia parki i ogrody na Kresach II Rzeczypospolitej.
Profesor dr hab. Stanisław Zaborniak. Studia wyższe odbył w latach 1974-1978 r. na Wydziale Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W wyniku procedury Rady Wydziału Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, w dniu 3 czerwca 2013 r. uzyskał tytuł profesora. Instruktor i trener lekkiej atletyki. Autor wielu publikacji na temat rozwoju lekkoatletyki w okresie II Rzeczypospolitej. Wykładowca m.in. na Uniwersytecie Rzeszowskim w Rzeszowie.

Opublikowano:28 kwietnia 2023

Ogrodzenie elektryczne

Dlaczego w Arboretum zainstalowano ogrodzenie elektryczne?

Prosimy nie zbliżać się i nie dotykać!
Ogrodzenie odstrasza zwierzęta – bobra i wydrę

 

Ogrodzenie elektryczne zainstalowano w celu ochrony cennych gatunków roślin od lat gromadzonych w Arboretum w Kolekcji roślin wodnych i bagiennych, Kolekcji drzew siedlisk wilgotnych, Kolekcji Kosaćców.
Stwierdzono, że zainstalowane ogrodzenia elektryczne odstrasza bobry przed żerowaniem, ale też przed kopaniem podziemnych przejść. Jednocześnie jego zastosowanie pozwala ocalić drzewa i krzewy: metasekwoje, cypryśniki, klony, magnolie, ozdobne krzewy zabezpieczyć nowo wybudowane ścieżki spacerowe i groblę przed ich niszczeniem (rozkopywanie, powstawanie niekontrolowanych zapadlisk).
W swoim środowisku naturalnym bóbr europejski budując tamy, kopiąc jamy sprzyja utrzymaniu małej retencji hamującej gwałtowny odpływ wody. Stwierdzono, również że zainstalowane ogrodzenia elektryczne odstrasza wydrę, która poluje na hodowlane, barwne formy karpia. Dzięki zainstalowanemu ogrodzeniu możemy podziwiać te piękne i dostojnie pływające ryby.
Wydra europejska w środowisku naturalnym pełni rolę drapieżnika.

Ogrodzenie elektryczne odstrasza – nie rani ani tym bardziej nie zabija zwierząt

Opublikowano:27 kwietnia 2023

Wystawy plenerowe

Zapraszamy do obejrzenia plenerowych wystaw:

– Wojciech Januszczyk Kultura w krajobrazie – krajobraz w kulturze

– Rok 2023 – rokiem Aleksandra Fredry

– Rok 2022 – rokiem Ignacego Łukasiewicza

Opublikowano:27 kwietnia 2023

Wystawa czasowa Stanisława Gołębiewska „Wybrane z Natury”

 

…40 lat temu zaczęła się moja przygoda z komponowaniem kwiatów z pestek i nasion. Moja fantazja podpowiedziała mi, jak mogę nadać nowy kształt temu, co już istnieje. Natura fascynowała mnie od zawsze. Dzieciństwo spędziłam wśród kwiatów, kwitnących krzewów i drzew. Zawsze podziwiałam mnogość dóbr, które daje nam przyroda, jej niezwykłość i bogactwo. Z perspektywy przeżytych lat wiem, że odpoczynku na zielonej łące, wśród bujnych kwiatów nie zastąpi żaden, nawet najbardziej ekskluzywny hotel. Dodatkową inspiracją dla zajęcia, które z czasem stało się moją wielką pasją była praca mojego teścia – patarafka, którą odnowiłam. Na początku tworzyłam niewielkie bukiety na prezenty dla znajomych. Na wszystkich robiły one duże wrażenie. To zainspirowało mnie do tworzenia większych form. Pestki ogórka, dyni, derenia, śliwy, kasztany, żołędzie, szyszki sosny, świerka czy modrzewia to tylko niektóre dary natury, z których wyczarować można piękne kwiaty. Nie są to oczywiście kopie naturalnych kwiatów lecz wytwory mojej fantazji inspirowane naturą. Przyroda dostarcza bowiem nie tylko materiału ale i pomysłów, w których można się zanurzyć i nadać istniejącym rzeczom nowe przeznaczenie. W rozwijaniu mojej pasji pomagają mi także przyjaciele, przywożąc ze swoich wycieczek po świecie wyjątkowe okazy: gwiazdki anyżu, owoce eukaliptusa, czy lotosu dużego a także wspierając mnie dobrym słowem i zachętą. Leśnik Mariusz, gdy zobaczył moje prace powiedział, że odtąd inaczej będzie patrzył na las i baczniej przyglądał się jego bogactwu oraz możliwościom, jakie daje człowiekowi do tworzenia nowych form piękna. Jestem obecnie na emeryturze. Wolny czas pozwala mi jeszcze bardziej oddać się pasji. Gdzieś w zakamarkach mojej wyobraźni drzemią jeszcze nieodkryte pokłady energii i pomysłów, które chciałabym zrealizować, bo „Życie ma sens tylko wtedy, gdy robimy to, co kochamy” (Melissa Darwood)…

Więcej informacji na stronie www.pestkowelove.pl

 

Opublikowano:27 kwietnia 2023

RSS
Facebook
YouTube