Kurs mistrzowski pn. „Innowacyjna przestrzeń dla człowieka w ogrodzie”

Międzynarodowy i międzyuczelniany kurs mistrzowski pn. „Innowacyjna przestrzeń dla człowieka w ogrodzie”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

 

W dniach od 21 do 25 października 2019 roku na terenie Arboretum w Bolestraszycach odbywał się międzynarodowy i międzyuczelniany kurs mistrzowski, realizowany w ramach Programu „Edukacja Artystyczna 2019” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przygotowanie, koordynacja, realizacja zadania Dyrektor Arboretum w Bolestraszycach dr Narcyz Piórecki (Uniwersytet Rzeszowski). Koordynator projektu prof. dr hab. Marek Sak (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi).
Kurs został zrealizowany we współpracy z wykładowcami, pedagogami z uczelni artystycznych z Polski: Łodzi, Poznania, Katowic, Tarnowa oraz z zagranicy Lwowa (Ukraina) i Wilna (Litwa).
Międzynarodowy charakter kursu mistrzowskiego z udziałem uczestników reprezentujących różne ośrodki był gwarancją jego innowacyjności, unikatowości oraz nowatorstwa realizacji zaplanowanych w przestrzeni Arboretum działań artystycznych. Celem zadania było podniesienie poziomu edukacji artystycznej skierowanej do studentów uczelni artystycznych oraz wzbogacenie programów nauczania w akademiach.

Jesienny ogród z wypełniającą absolutnie całą przestrzeń przyrodą, stał się miejscem intensywnego, tygodniowego spotkania w pracy studentów i pedagogów. Na kursy mistrzowskie pod tytułem Ogród innowacyjną przestrzenią dla człowieka przyjechali uczestnicy z uczelni w Polsce, Lwowie i Wilnie. Wszyscy znaleźli się w Arboretum, miejscu tworzonym przez człowieka, gdzie tegoroczna przyroda rozpieszczała absolutnie. Słońce wyzłacające i tak już kolorowe otoczenie było wszędzie, nad głową, wokół, także pod nogami. Doznawanie jesieni dopełniały szeleszczące dźwięki i ten jedyny w swoim rodzaju zapach tego okresu w życiu przyrody.  Magiczny klimat miejsca i jego genius loci mimo trwających intensywnych zmian budowlanych we wszystkich alejkach, spowodowały, że większość propozycji warsztatowych dla tej przestrzeni to działania w pełni artystyczne. Jest to bardzo interesujące zjawisko – doświadczenie, które  wiele mówi o tym, że człowiek jak zawsze radzi sobie z intensywnością świata poprzez działania artystyczno – magiczne. Wypełnienie ogrodu swoimi dziełami jest jak jego wyświęcenie. Skupienie się na realizowaniu układu przyroda – dzieło, a później na jego kontemplacji ma pomóc w wyciszeniu otaczającego zgiełku i odnalezieniu wewnętrznego spokoju.

Trochę inny efekt otrzymały osoby proponujące dla ogrodu formy użytkowe. Są to np. przestrzeń piknikowa czy propozycja ogrodu eksperymentalnego opartego na grze planszowej. Mamy tu do czynienia z propozycją dla czynnego aktywnego wypoczynku w przyrodzie. Medytacja, kontemplacja to raczej działania indywidualne, z kolei przedstawione poszukiwania wzornicze są bardziej propozycjami skierowanymi do grup i posiadają moc integracji.

Zauważyć się dało, że poszukiwania innowacyjności  przestrzeni w  ogrodzie na tych kursach poszła zdecydowanie w kierunku eksperymentu z językiem sztuki i formą, której treść jest uniwersalna  i odpowiada na stałe społeczne zapotrzebowania.

 Strona Kursu –>Link
RSS
Facebook
YouTube