Wystawa poplenerowa „Plener Artystyczny Polska Ukrainie”

„Plener artystyczny Polska Ukrainie” odbył się w dniach od 6 do 14 lipca 2022 r. Kuratorem i organizatorem wydarzenia był dr hab. Narcyz Piórecki (Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, Uniwersytet Rzeszowski w Rzeszowie), kuratorem była dr Aleksandra Zuba-Benn (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie).
W plenerze udział wzięli artyści plastycy z Ukrainy z Kijowa, którzy od wielu lat współpracują z Arboretum uczestnicząc w międzynarodowych plenerach artystycznych, sympozjach i warsztatach, a także organizując liczne wystawy w Europie. Warunki w jakich obecnie znaleźli się ukraińscy artyści nie dają im możliwości podejmowania jakiejkolwiek działalności artystycznej i twórczej. W związku z powyższym Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach zorganizowało plener artystyczny, który był formą solidarności ze środowiskiem artystycznym sąsiedniego kraju dotkniętego niesprowokowaną wojną. Uczestnikami pleneru byli z Ukrainy: Katerina Korniichuk, Oleksii Vakarchuk, Maryna Shynkaruk, Oleksii Malykh, Hanna Nosenko, Henry Yagodkin, Tetiana Yagodkin, Iryna Kot
oraz z Polski dr hab. Narcyz Piórecki (Uniwersytet Rzeszowski w Rzeszowie, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach), Stanisław Dziubak (Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu) i kurator pleneru dr Aleksandra Zuba-Benn (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie).
Plener był finansowany ze środków Województwa Podkarpackiego.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski. Patronat medialny wydarzenia: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów.
RSS
Facebook
YouTube